31 Ekim 2011 Pazartesi

Bir Ayda Roman Yazmaya Ne Dersiniz?

Nanowrimo (National Novel Writing Month - Ulusal Roman Yazma Ayı) 1999'dan beri çoğunluğu Amerikalı olan kullanıcıların katılımıyla gerçekleştirilen bir etkinlik diyebiliriz. Katılımcılar bir ay içerisinde 50.000 kelimelik bir çalışma ortaya çıkarmaya çalışıyorlar. İlk yılında sadece 21 kişinin katıldığı bu etkinliğe geçtiğimiz yıl 200 binden fazla kişi katılarak toplamda 2,872,682,109 kelime yazdılar. Etkinliğin detaylarına gelince...

Etkinlik http://www.nanowrimo.org/ üzerinden 1-30 Kasım tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Etkinliğin yanı sıra Amerikalı kullanıcılar bölgesel düzeyde yapılan edebiyat etkinliklerine katılma fırsatı da buluyor. Etkinlik için Kasım ayının seçilme sebebi
 ise kötü hava koşullarından en üst düzeyde istifade etmek. Zira Kasım ayı özellikle Amerika'nın kuzeyindeki eyaletlerde şiddetli hava koşullarının gerçekleştiği zamana denk geliyor.

Herkese açık olan bu etkinliği başarıyla tamamlayabilmek için 30 Kasım 11.59.59 itibariyle 50.000 kelimeyi tamamlamış olmak gerekiyor. Kasım ayı içerisinde de dahil olunabilen etkinliğe 30 gün boyunca devam edip hedefe ulaşmak isteyenlerin her gün ortalama 1.667 kelime yazması gerekiyor. Önceden biriktirilen notlar ve tasarılarla da etkinliğe katılabilmek mümkün! Ya da 50 bin kelimeye ulaştıktan sonra romanı bitirmek gerekmiyor! Zira Muhteşem Gatsby (F. Scott Fitzgerald) ve Cesur Yeni Dünya (Aldous Huxley) gibi kitaplar 50 bin kelime civarında olsa da çalışmaya 'roman' diyebilmek için 50 bin kelimeden fazlası gerekiyor. (Her sayfada 250-300 kelime olduğunu düşünürsek Masumiyet Müzesi'nin kaç sayfa olduğunu tahmin edebiliriz. Çok uç bir örnek olmuş olabilir gerçi! :) )

Etkinlik boyunca forumlarda yazar adayları ve kitabı basılmış olan yazarlarla da tanışmak ve fikir alışverişinde bulunmak da söz konusu. Evet #nanowrimo 'Nasıl'dan ziyade 'Ne kadar'a daha çok önem verse de, nitelikten çok nicelik ön planda olsa da, katılımcılara yazma alışkanlığı kazandırdığı için gerçekten faydalı olabilir diye düşünüyorum. Özellikle yazmayı erteleyenler için güzel bir başlangıç olabilir! Ben de başladığım çalışmamın devamını getirmek için #nanowrimo'ya katılmayı düşünüyorum bir kaç gündür. Henüz karar vermedim. Hergün 1500 kelime yazmak nefesimi kesebilir, zihnimi kurutabilir diye korkuyorum! Bakalım ne olacak :)

2 yorum:

Zaman ayırdığınız için teşekkürler :)