6 Aralık 2011 Salı

Yazmaktan Vazgeçme!

William Golding'in Sineklerin Tanrısı kitabını bitirdikten sonra yaşadığım şaşkınlık kitabın derinliklerinden çıkıp yüzüme çarpan o sinsi ruhumuz olduğu kadar Golding'in böyle bir konuyu sunma tarzıydı. Orijinalinden okuduğum için dil açısından biraz zorlandığımı söylemeliyim fakat bu romanın gözümde daha mistik görünmesini sağladı! Aslında bu kitaptan bahsetme sebebim geçen gün denk geldiğim reddedilen yazarlar seçkisi. Radikal'in geçen Cuma günü kitap ekinde benzer bir konu işlenmiş ve yayınevlerinin reddettiği meşhur yazarlara verdikleri cevaplar yer almıştı. Şurada ise bir şekilde sürekli reddedilen 50 yazarın listesi var.

William Golding'in Sineklerin Tanrısı tam olarak 20 kez reddedilmiş. İnsanı hayrette bırakan bir rakam bu. James Joyce'un Ulysses'i ise
edebe aykırı bulunduğu için bir kaç yayınevi tarafından geri çevrilmiş. Agatha Christe ise ilk kitabının basılması için tam dört yıl beklemek zorunda kalmış. Marcel Proust o kadar çok geri çevrilmiş ki kitabının basım masraflarını kendisi üstlenmiş. William Faulkner'ın Sanctuary (Türkçe çevirileri: Lekeli Günler ve Altın Sığınak) isimli eseri 'yayımlanamaz' denilerek reddedilmiş. Richard Bach'ın Martı'sını tam 18 yayıncı basıma değer bulmadığı için geri çevirmiş. JL Borges ve Anne Frank de böyle bir geri çevrilme sürecinden geçen yazarlardan. Listeye tam 5 kez geri çevrilen Lolita eseriyle katılan Nabokov da bu isimler arasında. JK Rowling ise tüm dünyada fenomen olan Harry Potter için tam 12 kez yayıncıların (Penguin ve HarperCollins'i de var bunların arasında!) kapısından eli boş dönmüş.

Şuradaki linkte ise örnek cümleler var, birkaçını aşağıya aldım:

Bomboş ve tatsız olan, absürd ve ilgi çekicilikten uzak bir fantezi. (W. Golding - Sineklerin Tanrısı)
Negative ütopyalarla dolu bilim kurgu eseriyle ilgilenmiyoruz. Satılmıyor. (Stephen King)
ABD'de hayvan hikayelerini satmak imkansız. (George Orwell - Hayvan Çiftliği)


6 yorum:

 1. sineklerin tanrısı ismi hiç yabancı gelmedi ama okudum mu , okunacaklar listesinde ön sıralarda mı bakmam lazım, ama yorumdan sonra okuduysam da tekrar etmekte fayda var sanırım, unuttuğuma göre:))

  YanıtlaSil
 2. Nitelikli edebiyat örneklerindendir, mutlaka tavsiye ederim. Filmi de var, eski bir yapım, hem kitap kadar zevk vermiyor. iyi okumalar ;)

  YanıtlaSil
 3. sineklerin tanrısı, baalzebub :)
  hemfikirim dostum, mistik derin ve harika bir eser...
  aslında uzun zaman oldu okuyalı, tekrar okunması gereken kitaplar listesi diye bir liste çıkarsam ve bunu da oraya eklesem yeridir.
  büyük yazarların geri çevrilmesi hadisesi ise bizim için harikulade bir motivasyon misali. Geri çevrilelim, inşAllah çevrilelim :))

  YanıtlaSil
 4. blogumda iz bıraktığın için teşekkür ederim dostum. iyi dileğine katılmamak mümkün değil. sanırım büyüklükleri geri çevrilmelerine rağmen sabır ve azimle hareket etmelerinden kaynaklanıyor. bize de nasip olsun inşallah ;)

  YanıtlaSil
 5. Bunları bilmiyordum fakat tahmin edebiliyordum. "Oscar Nasıl Wilde oldu?" isimli kitapta bahsediliyordur eminim... Hiçbir "isim" öyle kolay olmuyor, onu biliyorum :)

  YanıtlaSil
 6. Bahsettiğiniz kitabın tanıtımını Yekta Kopan'ın blogunda gördüm ve gerçekten de okunması gereken bir eser olarak listeme ekledim. 'İsim' olmak ve o 'isim' ile devam etmek zor gerçekten.. Yorum için teşekkürler :)

  İlgili yazı:
  http://filucusu.net/2011/03/14/oscar-nasil-wilde-oldu/

  YanıtlaSil

Zaman ayırdığınız için teşekkürler :)